top of page
Zdjęcie autoraAGAD

Inwentarz miasta Goniądza z 1571 roku

Goniądz to niewielkie miasteczko leżące na Podlasiu w powiecie monieckim nad rzeką Biebrzą. Najstarsza pisana wzmianka o Goniądzu pochodzi z 1358 roku, kiedy to określa się go jako stolicę powiatu należącego do ziemi wiskiej. W 1509 roku król Zygmunt Stary nadał dobra goniądzkie Mikołajowi Mikołajewiczowi Raziwiłłowi, wojewodzie trockiemu. W 1547 roku właściciele Goniądza: Petronela z Radziwiłłów Dowojnowa oraz jej mąż Stanisław Dowojno podjęli się uporządkowania praw miejskich, nadając mieszczanom goniądzkim prawo chełmińskie. Tekst łacińskojęzycznego dokumentu zawierającego to nadanie zachował się w księdze Metryki Koronnej (KK 27, str. 517-524) przechowywanej w Archiwum Głównym Akt Dawnych.

W zasobie AGAD znajduje się również inny, niezwykle ciekawy materiał dokumentujący historię Goniądza. Jest to inwentarz miasta i starostwa goniądzkiego spisany w języku polskim w 1571 roku przez Łukasza Górnickiego, wybitnego humanistę oraz Jakuba Żelgowskiego, dworzanina królewskiego. W inwentarzu tym znajdziemy m.in. opis zamku goniądzkiego i spis mieszkańców poszczególnych ulic w mieście, którzy posiadali opodatkowane nieruchomości. O wyjątkowej wartości historycznej tych archiwaliów świadczy fakt, że inwentarz został wydany drukiem w postaci aneksu do publikacji: Dzieje Goniądza w 450 rocznicę praw miejskich. Dzięki temu możemy poznać nazwiska ludzi, którzy zamieszkiwali to miasto 450 lat temu. Poniżej obszerny fragment inwentarza:


Inwentarz miasta i starostwa goniądzkiego 1571


Inwentarz goniędzki, (gdy Goniądz z Raigrodem JM Pani wojewodzina witepska Anna Radziwiłówna Kiszczyna osobie własnej JKM spuściła), przez Łukasza Górnickiego sekre­tarza, a Jakuba Żelgowskiego dworzanina JKM, miesiąca lipca, roku 1571 spisany, a Panu Stefanowi Bielawskiemu dzierżawcy knyszyńskiemu 11 Octobra podany.


ZAMEK GONIĘDZKI


Tuż u miasta, mało nie w mieście, przez przekop zarosły, k niemu most, a z niego przez wzwod [most] na dobrych łańcuchach zawieszony, weście do baszty dębowej, starej, gliną oblepionej, a z niej we wrota, pod wieżą dębową, nachyloną na jedną stronę, do zamku wchodzą. W tem zamku mimo tę wieżę nad wroty, trzy jeszcze wieże są: jedna przeciwko tej wieży nad wroty, a dwie z boków przeciwko sobie. Owa wszytkie cztery jakoby na krzyż stoją. Ganki w zamku po obu stron, jedne na drugich, słupi podparte. Z tych ganków, komory grod­nie gęsto podziałane. A przy wieży po lewej stronie sala wielka jest, wyższej jeszcze niż wtóry ganek postawiona. Wyźrzenie ma na mazowiecką ziemię. Wszytko staro obleciało. A ta wieża, która przeciwko wieży nad wroty, na drugiej stronie postawiona stoi, ma z obu stron podle siebie gmachy: Po prawej stronie tyłem do niej stanąwszy, jest sala, która w zamek patrzy, a dalej tej sale, izba niemała, 4 okna szklane w niej, w ołów robione. Z tej izby ganeczek do potrzebnej komórki. Przeciwko tej izby, komnata dobra, z komórką potrzebną i z kominem murowanym, dwie oknie szklane w niej, jedno w drzewo robione, a drugie połowicę w drzewo, a połowicę w ołów. Między tą izbą, a komnatą jest sień , komin murowany w niej, z małym przedsionkiem. Z sieni tej (w której też okno szklane w drzewo robione jest) w boku izdebka jest mała, dwie oknie w niej, w ołów robione, a z przedsionku, który jest przed komnatą, schodek idzie na dół do sionki, z której sionki izdebka jest, gdzie praczki mieszkały. Z niej komórka, którą niemal wszytek komin murowany zastąpił, bo tam chusty białe odwarywano. Z tejże izdebki, drugie drzwi są do grodnie, która podle izdebki jest. Przeciwko tej izdebce komora jest prosta, gliną oblepiona zewnątrz.

Po lewej stronie zasie tej wieży, z ganku do sieni weście jest. Po prawej ręce wszedłszy w sień, izba wielka, w niej pięć okien w ołów robionych, jedno w niektórych nieco w drzewo przyczynku jest, cztery dobre, piąte stłuczone. Z tej izby komnata z kominem jest, do połowice murowanym, w tej komnacie okna trzy w ołów robione, także z niejakiem przyczynkiem w drzewo, dalej potrzebna komórka.

Przeciwko tej wielkiej izbie wyższej pomienionej izdebka jest, w niej 3 okna szklane, w ołów i w drzewo robione. Z tej izdebki komnata, z kominem murowanym, w niej też 3 okna w ołów robione. W tej komnacie, podle drzwi do potrzebnej komórki, schodek jest na dół do grod­nie. A z tej grodnie wyście jest na ganek. W tejże grodni wzwodek [mostek] jest gliną z onej strony zalepi­ony, gdzie czasu przygody, zniść z zamku może. Z komórki też zasię potrzebnej , która jest z tej pomienionej komnaty, wyście jest na ganek, a z boku weście w grodnią wielką pod wieżą, z której grodnie wyjście też jest na ganek.

Item. W wieży tej, która na prawej ręce wszedszy w zamek stoi, kapliczka jest założenia Świętej Trójce, w niej trzy ołtarzyki, ale wszytko popsowano i kościelnych rzeczy nie masz nam­niej.

Item. Na tem placu, który w pośrodku zamku jest, po lewej stronie dom jest poziemy, sień, a izba wielka, z kominem murowanem, 6 okien szklanych w ołów robionych w niej. A pod tem domem piwnica dobra, z kamienia murowana, w niej statkow: kłód dobrych, piwnych 10, czwiertka 1, baryłka 1, liej do piwa zlewania w beczki 1, beczka solna 1, beczek piwa z tych z wierzchu pomienionych 5 pełnych. A chleba bochnów 28. Przeciwko temu domowi kuchnia jest w zrąb urobiona, z kominem murowanem wielkim, a do tej kuchnie izdebeczka z sieńką przystawiona jest, ale z kuchnie do niej nie chodzą. Musi obeść.

W tem zamku stołów prostych jest 12, a ławek 11. Okrom ław, co przy ścianach. Przy tem zamku przygrodek jest, oparkaniony w koło dylami, ale niedobrze. Tuż u przygrodku pod zamkiem nad rzeką dom jest czeladny, hrydnia [prawdopodobnie kurna chata lub izba zwana czarną, w której suszono zboże], piec wielki przegrod­zony, o dwóch czeluściach. Przeciwko hrydniej komora prosta, w pośrodku sień, dranicami wszytko pokryto.

Dalej tego domu, od zamku odchodząc, stajnie dwie przeciwko sobie, w ciesi urobione, dranicami pokryte. W pierwszej stanie 22 konia, a we wtórej 43 . Przeciwko tej wtórej stajni domek kowalski, sień, komin kowalski w niej. Z sieni hrydnia z komorą, dranicami wszytko pokryte. Dalej tej wtórej stajnie, dom dranicami pokryty, sień, a izba biała. W tem domu praczki mieszkały. I dalej idąc browar, w nim dwie kadzi, tok [rzecz utoczona], koryto. Podle tego browaru dom, a izba biała dla miodu kiśnienia. Między tem browarem, a wtórą stajnią, za domem, gdzie praczki mieszkały jest ogród, który teraz jęczmieniem posiany jest.


MIASTO GONIĄDZ

Sądzi się to miasto chełmieńskiem prawem.

Wójta ma pana Jana Graiowskiego.


NOWY RYNEK pręty

Grzegorz z Kamionki 2

Dom Daczbogowski 2 ½

Andrzej Bzura 2

Kaliksty 2

Dom Dzierzkowski 2

Andrej Figiel Biedrzycki 2

Barszczowa 2

Dom Piekarzowej 2

Ostrejkowskie pustki 2 ½

Wawrzyniec Kowal 2 1/2

Szymanowa Gieszkowa 2 ½

Bartosz Ostrejko 2 ½

Paweł Smoczek 7

Frącek 5

Wojciechowa Piekarzowa 5

Leśniczanka 10 ½

Stanisław Białas Stanisław 4 ½

Stanisław Smoczek 16

Dom Stanisława Skuża 9 ½

Wojciech Nowosat 6

Jan Szymanowski 8

Wojciech Momotek 2 ½

Stanisław Skuża 2 ½

Krzysztof Rzeźnik 2

Dzięciołkowskie pustki 3

Wróblewskie pustki 2 ½

Wolny Dom Dworski, który Pan Sieklicki trzyma

Kulinowskie pustki 10

Dom Boguszków 6

Michał Boguszek 2 ½

Kołaczkowa wdowa 2 ½

Dom Iwankow 2

Stanisław Magnusz 2

Grzegorz Szuwalic 2 ½


KOŚCIÓŁ

Stoi w Rynku, ale nie prawie w pośrodku, za nim domki kapłańskie i szkoła.

Inwentarz srebra kościelnego, gdy spisowan być miał podług konstytucjej Kro[la] Je[go] M[iłoś]ci nni 1557 opowiedzieli kapłani kościelni jako ks. Maciej, a ksiądz Jakub Kolno i świadczyli się, mając przy sobie woźnego i szlachtę, że Jej M[ość] Pani wojewodzina witepska, srebro wszytko kościelne i apparaty, nadania królów polskich, wien szlachty okolicznej i mieszczan z kościoła pobrać kazała. Którego srebra i innych rzeczy spisek jest w grodzkich księgach tutecznych.


STARY RYNEK pręty

Bystrowe siedlisko 2 ½

Stanisław Bystro 2 ½

Stanisław Piekarz 4 ½

Stanisław Meiło 4

Paweł Wołyńko 4 ½

Dom Januciowej 5

Krzysztof Byłda 6

Szymon Młodyński 6

ksiądz Michał 2 ½

Dom Stanisława Meiła 2 ½

Jakub Ogonowski 2 ½

Jakub Kuźma, rybak 3

Matys Jagliński, rybak 2

Jakub Postrzygacz 1 ½

Gromatczyna wdowa 1

Marcin Dąbrowa, rybak 5

Antoni Postrzygacz 4

Stanisław Wierszeiko 4 ½

Waśk Łośko, rybak 5

Jan Roździewiaka, rybak 6

Elias Poczęty, rybak 6

Szymon Topiczewski 9

Szymon Kątnik 3

Piotr Kołaczek 3

Paweł Dylnik 2 ½

Wojciech Falczewski, rybak 1 ½

Dom Zonaczków 2

Dom Stanisława Meiła, pusty 1 ½

Dom Tworkowski, pusty 1 ½


ULICA JEGLIŃSKA pręty

Matysa Kędziora siedlisko 5

Frącek Kędzioro 5 ½

Maciej Poświata, rybak 1 ½

Dom Łośkowiąt, pusty 2 ½

Mikołaj Ogon, rybak 2 ½

Janowa Jaglińska, wdowa 15

Goleniowskie, pustki 8

Matys Kudro 18 ½

Marcinowa Jaglińska 25

Wojciech Jagliński 15 ½

Piotr Kościuk 20

Matys Jagliński 21

Sieńkowskie, pustki 14

Pietuchowskie, pustki 10

Michał Wierszeiko 13

Wolna Barszczowa Młynarka

Jana Kudry, pustki 5

Matysa Wielgomęża, pustki 15


ULICA RYBACKA pręty

Sokołowska na dwu siedliskach 3 ½

Bartosz Kleśmit 1

Piotr Miechniowicz, rybak 3 ½

Paweł Michalczuk, rybak 6

Jan Cichy, rybak 3 ½

Maciej Dąbrowa, rybak 3 ½

Szymon Piłat, rybak 3 ½

Maciej Wielgomąsz, rybak 5

Paweł Dąbrowa, rybak 3 ½

Paweł Sołubek, rybak 3 ½

Więch, rybak 5 ½

Mikołaj Dziki, rybak 5 ½

Maciej Kowalczyk, rybak 5

Łapień, rybak 5

Stanisław Kawka z synem Janem, rybacy na jednym siedlisku 5

Łukasz Dziki, rybak 11

Maciej Wielgosz, rybak 2

Gruchaczowa wdowa 10

Maciej Ciepłoch, rybak 3 ½

Markowskie, siedlisko puste 3 ½

Paweł Ogon, rybak 6

Polakowskie, pustki 5

Waśk Szostak, rybak 8

Jan Skorka, rybak 8

Mikołaj Słomianka 7

Dom Ignatowski, rybak 7

Maciej Szlachcik, rybak 8 ½

Szczepan, zięć Ogonkow, rybak 7 ½

Mikotaj Cygańczyk, rybak 5 ½

wolne plebańskie dwie Siedliszcze

Maciej Wyrzyk 6

Mikołaj Dąbrowa, rybak 6

Dom Matysa Moczarza, pusty 6

Mikotaj Szczotka, rybak 7

Dom Stanisława Bystra, pusty 7

Drugi dom Stanisława Bystra, pusty 7

Piotr z Guzem, na jednym siedlisku 7 ½

Lenart Wanat, rybak 5

Michał Dąbrowa, rybak 6 ½

Jana Cichego pustki 5

Szymon Rawa, rybak 6

Stanisław Ogon, rybak 6

Dom Sokołowskiej 6

Jan Dąbrowa, rybak 6 ½

Janowa Partyczanka, pustki 6 ½

Jakub Dziki, rybak 6 ½

Gromatczynej siedlisko 6

Pokrzywieńskie siedlisko 4 ½


PODZAMCZE

Jan Nowik, rybak 2 ½

Sulżyna, wdowa 2 ½

Jadam Tworek, rybak 1

Jan Klikun 2 ½

Grzegorz Michalczyk, rybak 1

Maciej Miechniowic, rybak 2

Jakubkowa wdowa 15

Matys Rumiany, rybak 2

Bartosz Tuptała 5

Jakuba Piasecznego chałupa, na piasku

Jakub Kwaśny 1

Grzegorz Sowczyc, rybak 2

Dom Stanisława Muszkobrody 2

Matys Pokrzywa, rybak 2

Błażej Sowczyc, rybak 2

Stanisławowej Łupichowej chałupa 4 ½

Dom Jana Kisiela 7 ½

Stanisław Koltek, rybak 4 ½

Grzegorz Koltek, rybak 2 ½

Piotr Koltek, rybak 3


ULICA GRODZIEŃSKA

Paweł Pyzo 6

Chwiećko, cieśla 6

Sebastian Figel 6

wolny Dom Wójtowski Pana Graiowskiego

Wojciech Miechniowic 6

Stanisław Mazur 6

Jakub Jaśko 6 ½

Tomek Pięcikowski 16

Marcin Chodotowic 3

Matys Tchor 9 ½

Tomasz Gurbiło 5 ½

Jan Bugza 2 ½

Matys Oduj, rybak 2 ½

Marcin Klotka, na dwu siedliskach 5

Lenart Meiluk 2

Dom Gorszczańczyn 2 ½

Stanisław Raczyński 2 ½

Jakub Modzelowski 15

Rachfal Rutkowski 6

Jan Szachmistrzyk 6

Marcin Boćwinio 14

Marcinowa Chwieniowa 28

Maciej Witkowic 6


ULICA DOLISTOWSKA, IDĄC Z GRODZIEŃSKIEJ ULICY

Dom Pawła Szafranka 1 ½

Szczepan Padalec 6

Tomek Świec 14

Kukiszowski dom 7 ½

Tomek Golęnio 14

Wojciech Goły 19

Cimoch Koczan 17

Oksieniowskie pustki 10

JakubŻaboietko 15

Jagustyn Owdziejów zięć 7

Dom Matysa z Nowosiółków 7

Iwanowe siedlisko 15

Stanisław Repka 6 ½

Jakub Woryńko 4

Andrys Reczka 6

Gaształtowa z synem, rybaczką 3 ½

Mikołaj Łuzieński 4

Owdziej z synem Mikołajem, na jednym siedlisku 24

Jakub i Maciej Nacowicy, na jednym siedlisku 11

Daniło z Klewianki 9

Strokowa, wdowa 8

Jan Chlado 6

Tośko Chodotowic 7

Wojciech Butrym 14

Stąbrowski dom, Iwan go dzierży 12

Dom Iwanków, pusty 7

Godkowskie siedlisko, gołe 13

Philipowskie siedlisko 13

Wojciech Pukielo 7

Tośka Chodotowica siedlisko gołe 7

Tomek Stroczek 15

Marcinowa, młynarka 19

Chladowa Walendzina, wdowa 8

Jana Chlada siedlisko 9

Andrej Soból 15

Szymon Kotek 12 ½

Jan Klimek 11

Dom Szczepurkowski 16

Nacowa, wdowa 16

Jana Dziesiuty siedlisko 5

Jakub Nowik, rybak 7

Borulo Cmutowic 7

Mikołaj Misiejko 7

Jan Doroszko 7

Matys Cichnio 7

Wojciech Bruzgulo 7

Tośko Chodotowic 10

Paweł Trzcieniec 1

Wawrzyniec Owdziejków, syn 9

Wojciech Nowosat 13

Piotr Sara 15

Kasper świec 5 ½

Mikołaj Szachmistrz 11 ½

Jan Prus, z Wojciechem Gutkiem 6 ½

Prokopowski dom pusty 6 ½

Wojtek Stary 2

Marcin Woryńko 4


Z DOLISTOWSKIEJ ULICY WYCHODZĄC NA GRODZIEŃSKĄ

Dom Wierciowski, pusty 2

Jan Zogorynio 4 ½

Paweł Szafranek 3 ½

Dom Romanielowski 5

Piotr Hołowacz 7

Wojciech Kwiecienio 3

Piotra Litwienica, pustki 3

Dom Draniczków 3

Stanisław Romiejko 13

Stanisław Jeniowic 27

Piotr Jeniowic 16

Matys Mąjowszczyk 19

Matys Czeczotka 9

Kasper Romaszko 9

Ks. Jakub Kolno 13

Jakub Niemui 23

Draniczkowskie, pustki 7 ½

Wojciecha Piecia, pustki 14

Stanisława Draniczki, pustki 14

Wojciech Goszka 14

Acut Dziemit 12

Dom Cimochów 14 ½

Paweł Miżeklo 18

Stanisław Lićwio 10

Rupszczowa, wdowa 20

Marcin Romiejko 6

Szymon Śmilginio 18 ½

Dzika, wdowa 5

Grzegorz z Kropiwnice 2 ½

Marcin Ginio 4

Piotr Karmny 5

Dorota Chroma 7

Jan Trzcianiec 5

Chwiećko Rusin 8

Jurek, Dykcin zięć 5

Matys Mierzywoda 4

Janowa Koleśnikowa wdowa 5 ½

Piotr Gurbiło 5 ½

Jan Malarczyk z Szymonem Dziermitem 11

Benedykt Konopka 11

Stanisław Płoński 8 ½

Mikołaj Szuwalic 6

Jan Burta 6

Borys Sieńkowic 7

Maciej Moniuszko 6

Klotczyna Stara 6

Stanisław Klatka 6

Rachwał Rutkowski 12

Jadam Miękisz na dwu siedliskach 12

dom Marcina Klatki 9

Wojciech Łączyński 12

Stanisława Raczyńskiego siedlisko gołe 6

Wiącek Maiowski 6

Andrej Langwoit 6

Jan Szachmistrzyk 11

Mikołaja Wilkołka, pustki 6

Jana Siekielika, pustki 6

Wojciech Mularczyk 6

Dom Lenarta Hernego, pusty 7

Dom Kosiorkowski, pusty 7 ½

Dom Jana Siekacza, pusty 4 ½

Mikołaj Obrazik 4 ½

Tomek Pieńcikowski 20

Dom Pacowski 7


ULICA GIEMZIENSKA

Jan Płoński, pisarz 1 ½

Jan Hera, krawiec 2

Michał Giełozinio 2 ½

Sebastian Borawski 2

Mateusz Piekarczyk 3

Janowa Dylowa 5

Matys Suwała 5

Bieńko 4

Furmanowa wdowa 7 ½

Jana Hery, siedlisko 7

Andrej Businól 11

Marcin Skorochat 7 ½

Jan Zimno 15

Matys Grzanka 8 ½

Wojciech Słabino 5

Matys Ciuiwik 7 ½

Macieja Koleśnika, pustki 7

Dom Choinowskiej 12

Szymon Zub 17

Pawluk Romiejko 1 ½

wolny/ Dom na organistego

Stas Chocimko 2

Jagustyn Świec 2

Mikołaj Świec 2

Mikołajowa Mierkinikowa 2

Jan Farfar 2 ½

Dom Sikorzyński, pusty 2

Ks. Jakub Kolno 2


Z GIEMZIEŃSKIEJ ULICY IDĄC NA ROSPROSZEWO

Piotrowa, wdowa 6

Szymon Duńda 8

Mońkowa, wdowa 7

Jan Prusielo 9

Stanisław Prusielo 9

Matys Prusielo 17 ½

Waśk Cichy 11

Lenart Błażejko 12

Gryczkowa wdowa 10

Lenart Burkacz 14

Dom Stanisława Dziedkowica 24

Marcinowa Prusowa, wdowa morg 1/3

Stanisław Dziedkowic 7

Paweł Ciuiwic 18

Bartosz Jagliński 8

Wawrzyniec Klikun 7

Dom Stanisława Magnusza 12

Paweł Koleśnik 5

Dom Stanisława z Koleśników, pusty 5

Matys Zodziuk 5

Jan Sowuńka 5

Jakub Kulino 15 ½

Kasper Dolgialo 19

Jan Meiło 2

Dom Jana Ciuiwy 1 ½

Matys Ciuiwa 4

Szymanowa Gwizdoniowa 4

wolny/ Mateusz Młynarz


ULICA ROGALSKA, IDĄC NA GÓRĘ OD MŁY NA, KU NOWEMU RYNKU

Maciej Lipka, z Michałową Zdunową 8 ½

Olekszy Jaśkowic 4

Matys Bednarz 4

Janowa Łupichowa, wdowa 4 ½

Szymon Horoszko 2 ½

Dom Andrzeja Grodzkiego, pusty 10

Stanisław Łupich 3

Matys Kędzioro 3 ½

Dom Rogalski 3 ½

Wojtek Piskornik, Michał Wierbiło, Jaśko Wierbiło na jednym siedlisku morg 1/1

Jakub Jaśkowic 15

Dom Boruczyński 19

Jan Łuszczyk 15

Andrej Dannopych 13

Chorosza wdowa 11 ½

Jakub Polaczek 20

Grzegorz Błażejczyk 13

Szczepan, kuśnierz 10

Kasper Darmopyszek 17

Mikołaj Jaśkowic 8

Paweł Śnietka, z Piotrem Boiarzynowem, zięciem 15

Stanisław Kramarz 13

Jakubus 15

Dom Miękiszowski pusty 15

Jagustyn 10

Wojciech Wiaderko 10

wolny/ Dom Szpitalny

Siedlisko Mikołaja Cygańczyka 12

Olekszy, krawiec 4

Wojciech Kulesza 5

Walenty, piekarz 14

Maciej Niedzwiedzki Płaczek 10 ½

Dom proboszczowski 9

Wawrzyniec Jabramek 5

Stanisław, kowal 5

Matys Topiczewski 8

Śliniakowskie, pustki 6


POWINNOŚĆ Z TYCH DOMÓW

Z Nowego Rynku płacą z każdego prętu po siedmi białych, a z Starego Rynku tak jako i z ulic, po piąci białych


PODDANI PLEBAŃSCY NA POŚWIĄTNYM. Ci nic nie płacą

Chalupa pusta, w której kowal mieszkał

Staś Pocierało

Staś Poseł Philip Mikuciów syn

Szczęsny, świec

Sebastian Mielech

Matys, piwowar

Szyman


SZAFRANKOWIE MIESZKAJĄ ZA MIASTEM NA WŁÓKACH

Maciej Golenia 1

Stanisław Dziki 1

Dom wdowin, pusty


OGRODY MIEJSKIE, KTÓRE SIĘ POCZYNAJĄ ZA RZECZKĄ GONIĄDZKĄ, Z KTÓRYCH PŁACĄ Z KAŻDEGO MORGU PO 3 GR LITEWSKIE, A Z PRĘTU PO BIAŁEMU

morgi / pręty

Jan Ciuiwa 4 / 1

Matys Ciuiwa 4 /14

Michał Boguszko 0 / 25

Maciej Niedźwiedzki Płaczek 3 / 17 ½

Szczepan Kurpiesza 1 / 12 ½

Rogalskiego 2 / 15 ½

Jakubus 1 / 10

Pelch, młynarz 1 / 1

Pan Grodzki z Stasiem Chwieniukiem 1 / 15

Jakub Kuźma 0 / 27 ½

Andrzej Busiół 0 / 27 ½

Jakubus 1 / 2 ½

wolne/ plebańskie na organistę 2 / 15

Iwan 1/ 20

Jan Konopka 1 / 12 ½

Paweł Dołgiało 1 / 10

Żegadłowskie 1 / 6

Benedykt 1 / 2

Stanisław Białasz 1 / 2

Plebana Sokołowskiego 1 / 20

Jan Prosielko 2 / 10


PO DRUGIEJ STRONIE GONIĄDZKI RZECZKI

Wojtek Jagliński 1 / 0

Joannes, pisarz 0 / 20

Mikołaj Ogon 0 / 21 ½

Matys Jagliński 1 / 3

Zoh 1 / 2

Proboszczowski 0 / 20

Stanisław Smoczek 0 / 20

Maciej Niedwiecki Płaczek 4 / 20

Piekarzowa 1 / 15

Bieńko 1 / 25

Maciej Niedzwiedzki Płaczek 4 / 10

Kulesza 0 / 13

Wojciech Skuża 1 / 0

Maciej Niedwiedzki Płaczek 1 / 0

wolny/ szpitalny 1 / 10


MIĘDZY ULICAMI PRZECIW JAGLIŃSKIEM

Daczbogowskie 1 / 5

Staś Meiło 0 / 19

Grześ Szuwalic 0 / 16

Kołaczkowa 1 / 24 ½

Marcin Dąbrowa 0 / 16

Iwan 1 / 18

Jan Jagliński 1 / 9 ½

Tenże Jagliński 1 / 6

Karwowski 1 / 5

Kaliksty 1 / 10

wolny/ szpitalny ogród 2 / 12

plebańskie kupne 2 / 23

Staś Meiło 0 / 23

Sokołowski 0 / 20

Te ogrody dotykają się gumna plebańskiego i ogrodów, które ma na plebanią, czego wszytkiego, to jest gumna i ogrodów jest morgów 3/4

Jakub Postrzygacz 1 / 10

Maciej Niedźwiedzki Płaczek 0 / 15

Dylik Morgi 0 / 22

Maciej Niedźwiedzki i Kaliksty 0 / 22

Matys Suwała 1 / 12 ½

Meiło 1 / ½

Piekarzowa 1 / 3 ½


OD GLINEK IDĄC W TYLE JAGLIŃSKICH

Grzegorz z Kamionki 0 / 14

Piekarzowa 9 / 15

Mikołaj Ogon 0 / 17

Grochaczowa 0 / 9

Staś Wierszeiko 0 / 11

Jan Jagłiński 1 / 10

Tenże Jagliński 1 / 9

Matys Golenio 0 / 13

Matys Kudro 1 / 7

Marcinowa Jaglińska 0 / 16

Wojtek Jagliński 0 / 20

Piotr Kościuk 0 / 23

Matys Jagliński 0 / 29

Andrzej Bzura 1 / 3 ½

Wojciech Jagłiński z Rusinem 0 / 29

Staś Meiło 1 / 2

Kaliksty z Pietruszkiem 0 / 23 ½

Szymon, kowal Swączowskie 0 / 23

Marcin Dąbrowa, z Stasiem Wierszeikiem 0 / 16

Michał Wierszeiko 1 / 2


POPŁAWY W TYLE JAGLIŃSKICH NAD RZECZKĄ GONIĄDZKĄ

Michał Wierszeiko 0 / 18

Tomek z Dąbrowa 0 / 6 ½

Dylowa z Kalikstem 0 / 7

Ksiądz Jakub 0 / 14

Tomek Jagliński 0 / 27

Andrzej Bzura 0 / 9

Matys Jagliński 1 / 0

Kościuk 0 / 24

Jan Jagliński 0 / 7 ½

Pieluchowa z Dylową 0 / 6 ½


OGRODY ZA GONIĄDZKĄ RZECZKĄ, IDĄC OD PRZEWOZU

Sokołowska 0 / 25

Andrej Figiel Biedrycki 0 / 25

Michał Boguszek 0 / 29

Piotr Kołaczek 0 / 29

Mikołaj Świec i Szymon Topiczewski 0 / 26

Mikołaj Słomianka 0 / 12

Jan Jagliński 0 / 10

Iwan Marcinowic 0 / 18

Sokołowskie 3 / 20

Też Sokołowskie 0 / 21

Gromatczyna 0 / 27

Sokołowskie 0 / 21

Piekarzowa 0 / 21

Matys Suwała 3 / 10

Szczęsny Liber 0 / 9

Wojciech Skuża 0 / 17

Marcin Dąbrowa 0 / 11 ½

Mikołaj Słomianka 0 / 10

W tyle tego ogroda jest ten co niżej

Wojciech Skuża 0 / 20

Szymon Kątnik 0 /6

Staś Meiło 0 / 8

Jan Hera 0 / 8

Andrej Figel Biedrycki 0 / 12 ½

W tyle tego ogroda jest ten co niżej

Stanisław Wierszeiko 0 / 14

Stanisław Bystro 0 / 10

Jadam Tworek 0 / 10

W tyle tych dwu, jest ten co niżej

Stanisław Bystro 0 / 10

wolne/ plebańskie 0 22 ½

za tem ogrodem, Sokołowski ogród 0 / 7

Szymanowa Luterowa 0 / 26

Wojciech Nowosad 0 / 12

Janowa Jaglińska 0 / 12

Arnolf Sokołowski 0 / 12

Jadwiga Giżanka za Miechnem 0 / 6 ½

Wojciech Skuża 0 / 8

Jan Cichy 0 / 6


NA ROSPROSZEWIE, PRZECIW OZDNICAM

Wojciech Skuża 1 / 0

Paweł Smoczek 0 / 15 ¾

Stanisław Smoczek 0 / 15 ¾

Matys Prusielo 1 / 0

Luterowa 0 / 10

Białasz 0 / 10

Marcin Zoch, który w tyle tych ogrodów leży 0 / 21

Wojciech Momocik 0 / 12

Paweł Smoczek 0 / 10

Maciej Kożuchowski 0 12 ½

Wojciech Nowosad 1 / 10


PRZECIW STAWU PIECHNIKOWEMU

Mikołaj Bolbot 2 / 2

Jan Bugza z Wojciechem Skużą 1 / 9


PRZECIW TEM, IDĄC KU MIASTU NA GÓRACH

Matys Suwała 1 / 12

Stanisław Raczyński 1 / 24 ½

Lenart Burtacz 1 / 12

Stanisław Prusielo 0 / 22

Wojciech Skuża 0 / 28

Jan Ciuiwa 1 / 6

Waśko Cichy 0 / 20

Gryczkowa, wdowa 1 / 14

Andrzej Figel Biedrycki 0 / 10 ½

Matys Mitek 0 / 11

Śmilginio 0 / 20

Matys Tchorz 0 / 22

Tenże Tchorz 0 / 21 ½

Marcin Klotczyk 1 / 2

Jurek Żyburczyk 1 / 2

Paweł Szafranek 3 / 10

Poliak 0 / 25


PRZECIW TEM, KU FOLWARKOM PO PRAWEJ RĘCE

Paweł Szafranek 0 / 16

W tyle tego Szafrankowego ogrody są trzy:

Benedykt Konopka 1 / 24

Marcin Piwowar 0 / 26

Wojciech Skuża z Janem Bugzą 1 / 15

Rachfał Rutkowski 0 / 16

Benedykt Konopka 0 / 16

Piotr Hołowacz 0 / 17


PODLE DROGI GRODZIEŃSKIEJ, IDĄC Z MIASTA PO LEWEJ RĘCE

Stanisław Litwin z Marcinem 0 / 28 ½

Paweł Szafranek 0 / 26

Paweł i Stanisław Smoczkowie 0 / 21

Maciej Maiorszczyk z Szafrankiem 0 / 28

Budna 1 / ½


W KOŃCU TYCHŻE

Paweł Smoczek 0 / 19

Matys Cichnio z Figlem 0 / 20

Marcisz Jodeszko z Goleniową 0 / 25

Szymon Śmilginio 0 / 12

Andrej Figel Biedrzycki 0 / 18

Wojciech Nowosad 0 / 18

Tenże Nowosad 0 / 12

Woitek Szachmistrzyk 0 / 12

Andrej Figel Biedrycki 1 / 0

Butrym z Jodeszkami 0 / 23


OD SIEDLISKA MICHAŁOWEGO, MIĘDZY MIASTEM

Michał Hladowic 0 / 16

Piotr Saral 1 / 2

Misieiko Świec 0 / 19

Mularczyk z Jodeszkową 0 / 18

Tasz Jodeszkowa 0 / 20

Piotr Saral 2 / 11


OD DOLISTOWSKIET ULICE KU MŁYNU IDĄC PO PRAWEJ RĘCE

Marcin Kłotczyk 0 / 9

Jan Burta 0 / 13

Butrym 0 / 18

Matys Nacowic 0 / 18

Jodessko 0 / 26

Cichnio 0 / 4 ½

Marcin 0 / 8


NAD RZEKĄ, KU MŁYNU I KU MIASTU IDĄC

Wawrzyniec, Owdzieików syn 0 / 10

Jakubowa Zabiwrocina 0 / 17

Butrym 0 / 7

Jan Klimkomic 0 / 7

Mizieklo 0 / 8 ½

Matys Nacowic 0 / 8 ½

Marcinowa Chwieniowa 0 / 8 ½

Jan Burta 0 / 4 ½

Marcin Klatka 0 / 6

Woitkowa Pukielowa 0 / 6

Jaśko Chodotowic 0 / 6


W KOŃCU WYŻEJ POMINIONYCH OGRODÓW, KTÓRE PRZECIWKO TEM TERAZ MIANOWANEM LEŻĄ

Butrym z bratem 0 / 10

Piotr Saral 0 / 27

Chwiećko Rusin z Stasiem Jaglińskim 0 / 12

Marcin Boćwinia 0 / 15

Andrej Figel Biedrzycki 0 / 15

Misiejko Świec 0 / 18

Jodeszkowa 0 / 22

Prokop Żabojedka 0 / 16

Benedykt 0 / 16

Bialasz 0 / 8

Marcin Kłotczyk 0 / 8

Prokop Żabojedka 0 / 8

Szczepan Choreiwa 0 / 15

Andrei Figel Biedrzycki 0 / 8 ½

Rubszczo 0 / 9

Matys Cichy, na Prokopowskiem 0 / 14

Chwiećko Rusin 0 / 17

Wojciech Skuża 0 / 8

Chwiećko Rusin 0 / 8

Paweł Koleśnik 0 / 8

Prokop Misiejko 0 / 8

Leśniczanka 0 / 9 ½

Jurek Dykcin zięć, w zastawie dzierży od Matysa Maiorszczyka 0 / 10

Paweł Szafranek 0 / 7 ½

Paweł i Stanisław Smoczkowie 0 / 26

Budna 0 / 12


MIĘDZY DROGAMI GRODZIEŃSKĄ I BIAŁOSUKNIE

Paweł Szafranek 0 / 7 ½

Karwowski 0 / 11

Matys Witkowic 0 / 12

W MIEŚCIE OGRODY

Maciejowa Kłotczyna 0 / 13

Jadam Miękiszko od Makowoza dostał 0 / 12

Matys Tchorz 0 / 15

Marcin Chodotowic 0 / 7

Marcinowa Chwieniowa 0 / 28

Koczan 0 / 9


NAD TE WSZYTKIE OGRODY, które się wypisały, są jeszcze ogrody za zamkiem, po górach nad rzeką Biebrzą. Z jednych płacą ogrodowe, z drugich nie bo powiedają mieszczanie, że ku siedliskom są jem przydane. Z których siedlisk po piętaku z pręta płacą. A tak trzeba będie panu rewizorowi, siedliska kazać zmierzyć, żeby tak z siedlisk, jako i ogrodów prawdziwa płaca była. Imiona tych, którzy je dzierżą:

Piotr Saral 0 / 9

potomków Koreiowinych pusty 0 / 3

Tomkowa Jodeszkowa 9

Misiejko Świec 9

Marcinowa Chwieniowa 11

Wawrzyniec Owdziejowic 5 ½

Wojciech Murarczyk 5 ½

Jan Murarczyk 8

Marcin Boćwinio 8 ½

Jan Trzcianiec 4 ½

Paweł Trzcianiec 4

Szymon Śmilginio 3 ½

Paweł Szafranek 7

Szymon Młodyński 6

Woitek Szachmistrzyk 4

Stanisław Białasz 2 ½

Grzegorz Sowczyc 2 ½

Staś Kłotka 3 ½

Wojciech Falczewski 3

Paweł Dąbrowa 3

Jadam Miękiszko 4

Tomek Pięcikowski 5

Matys Tchorz 7 ½


DALEJ IDĄC POD ZAMKIEM, PRZECIWKO LEDNICY SĄ DWA OGRODY

Kaliksty Żębrowski 6

Janek, Kalikstego pasierb 3


WŁÓKI TEGO MIASTA

Jest ich 123 ¾ gruntu średniego i miescmi podłego

włóki

½ Iwan Marcinowic

½ Sebastian Borawski

1 Stanisław Magnusz

¾ Waśk Dobrzyński

¼ Jan Bugza

¼ Wojciech Skuża

½ Paweł Szafranek

1 Wojciech Skuża, pisarz

½ Matys Nacowic

½ Piotr Kołaczek

½ Florian Rogalski

wolne ½ Andrej organista, na organistwo

wolna l Wojciech Skuża, na Młyn Krukowski

wolne 2 Krzysztof Żebrowski

½ Matys Połchowic, młynarz

1 ½ Tomek Pieńczukowski

1 ¼ Stanisław Dobryński

1 ¾ Paweł Dobrzyński

1 Stanisław Dobrzyński, pisarz

wolna 1 Krzysztof Żebrowski, pisarz

1 Woiciech Momocik

½ Matys Szuwała

1 ½ Stanisław Barszcz, z matką

½ Jędrzej Pięcikowski

½ Iwan Marcinowic, pisarz

1 Kasper Dołgiało

½ Benedykt Konopka

½ Stanisław Białasz

1 Szymonowa Gieszkowa

wolne 5 pan Jan Graiowski, na wójtostwo

1 Marcinowa Jaglińska, wdowa

l Matysowa Jaglińska, wdowa

½ Rachfał Rutkowski

½ Matys Kożuchowski

2 Maciej Niedwiedzki, płaczek

1 ½ Michał Boguszek

½ Stanisław i Jan Podłatkowie

½ Michał Wierszeiko

½ Bieńko

1 Woitek Nowosad

½ Woitek Jagliński

½ Stanisław Białasz

1 Paweł Szafranek

1 Jan Szymanowski

1 Wojciechowa Budna, wdowa

½ Marcinowa Pruska, wdowa

½ Mikołajowa Karwowczykowa, wdowa

½ Błażejko Leśk

½ Maciej Wićkowic

1 Maciej Niedwiedzki, burmistrz

½ Matysowa Jaglińska, wdowa

to snadź wolne ½ Helena Leśniczanka

1 Tomek Jodeszko

1 Marcin Kłotka

¼ Paweł Śniedka

¼ Piotr Śniedka

¼ Jan Zimno

¼ Matys Ciuiwa

½ Woitek Butryn

¼ Grygo z Nowosiółek

¼ Woitek Grzanka

1 Grzegorz Szuwalic

½ Maciej Niedźwiecki, pisarz

½ Wojciech Kulesza

½ Szymon Młodyński

½ Szymon Kowal

1 Wojciech Skuża, pisarz

1 Januciowa Jaglińska

¼ Maciej Szafranek

l/4 Jan Łuszczyk

1 Andrej Biedrzycki Figel

½ Jan Ciuiwa

½ Woitek Jagliński

½ Kasper Dołgiało

½ Sebastian Borawski

½ Mikołaj Szymkowic

½ Matysowa Skiłońdziowa, wdowa

½ Januciowa Jaglińska, wdowa

¼ Szymon Rupszczo

¼ Mikołaj Hladowicz

½ Jakub Modzelowski

¼ Stanisław Białasz

¼ Jakub Koleśnik

l/4 Matys Cichnio

¼ Marcinowa Prusowa, wdowa

1 Lenart Burtacz

½ Paweł Ciuiwa

½ Stanisław Jagliński

½ Woitek Mularczyk

½ Woitek Nowosat

½ Szczepan Jurgielewicz

½ Piotr Saral

½ Stanisław Mazur

½ Jakub, syn jego

¼ Jakub Dunda

¼ Szymon Dunda

½ Jan Hera

¼ Mikołaj Owdziejowicz

¼ Wawrzyniec Owdziejowicz

½ Jędrzej Owdiejo

½ Choinowska, wdowa

¼ Jan Płoński

¼ Jan Pruselko

½ Jakub Romieiko

½ Jan Szachmistrz

1 Szymon Śmielginio

¼ Waśko Cichy

¼ Andrzej Rusinowic

½ Frącek Kędzioro

1 Piotr Janiowic

½ Paweł Koleśnik

½ Piotr Kościuk

½ Wojciech Jagliński

½ Piotrowa Ciuiwina wdowa

½ Jan Ciuiwa

½ Jakub Mazurek

½ Jan Hladowic

½ Jadam Miękiś

¼ Jan Zogoryńko

¼ Jakubus

½ Bartosz Jagliński Stasiowa

1 Maiowska, wdowa

1 Matys Nacowic

½ Mikołaj Jaśko

½ Misiejko, świec

½ Matys Maiowski

½ Stanisław Płoński

¼ Oniśko Ginio

¼ Waśko Stąbro

½ Marcin Onikowic

½ Mikołaj Juśko

¼ Grzegorz Błażejko

¼ Tomek Judeszko

½ Lenart Biździewicz

¼ Szymon Jerominowic

¼ Matys Hałuzik

½ Paweł Trzcieniec

½ Woitek Hałuzik

¼ Tenże

¼ Jan Mackowic

½ Jan Hladowic

¼ Jędrej Lićwiewic

¼ Paweł Gąbielowic

½ Januciowa Jaglińska, wdowa

¼ Bartosz Burdziłowic

¼ Jan Burdziłowic

½ Wojciechowa Bukietowa, wdowa

¼ Szczepan Żodzio

¾ Szymon Jerominowic

½ Jakub Masio

½ Marcinowa Prusowa, wdowa

1 Marcinowa Chwieniowa, wdowa

1 plebańska, którą trzymał Wojciech Falczewski, teraz inni

1 Więcek Maioroski

1 Jan Klimek

½ Sobiech Sikaczewic

½ Mikołaj Jaszko

½ Jakub, postrzygacz

¼ Jagostyn, Owdzieiów zięć

¼ Chwiećko Diemianowic

¼ Sebastian Biedrzycki

¼ Pawłowa Mirzeklowa, wdowa

¼ Matys Hałuzik

¼ Marcin Ciuiwik

1 Wojciech Dobrzyński

½ Stanisław Dzietko

½ Szymon Śmilginio

¼ Marcin Chodotowicz

¼ Jośko Chodotowicz

½ Wojciech Bruzgulo

1 Mikołajowa Mierkinikowa, wdowa

½ Marcinowa Lićwieniowa, wdowa

¼ Szymon Rupszczowic

¼ Stanisław Dzietkowic

½ Piotr Głowacz

½ Maciej Ciuiwa

1 Matys Suwała

¼ Stanisław Białasz

¼ Walenty Polepio

½ Staś Paszkowic

1 Mikołaj Juśkiewic

¼ Stanisław Dzietko

¼ Jan Sawka

½ Jośko Chodotowic

¼ Jędrzej Motowic

¼ Szymon Motowic

½ Matys Januczewic

½ Jędrzej Busiół

½ Matys Nacowic

¼ Bartosz Spaszeń

¼ Lenart Błażejowic

½ Michał Boguszek

¼ Michał Pisielewic

¼ Stasiuk z Owieczków

½ Jakubus

1 Kaliksty Żębrowski

¼ Marcin Jodeszko

¼ Leś Jodeszko

½ Staś Jodeszko

½ Jędrzej Biedrzycki Figel

½ Woitek Hałuzik

2 Szymon Piotrowski

¼ Maciej Intupik

¼ Woitek Słabinko

½ Grześ Blażeiko

½ Jadam Miękisz

¼ Marcin Jodeszko

¼ Tomek Jodeszko

1 Marcin Boćwinio

½ Grzegorz z Nowosiółków

½ Paweł Kalenik z Rybaków

½ Woitek Butrybo

½ Jan, mularczyk

1 Staś Jeniowic

Dotąd włóki, które przyległy do drogi, która idzie ku Dobarzu ze wsi goniędzkich. W końcu tych włók, przeróbku pól włóki trzyma Piotr Koleśnik z Owieczków, płaci jako inni mieszczanie. Drugi przerobek trzyma Marcin Skorochat, ale z niego jeszcze nie płaci. Ku tem włókom naddawki są z onę stronę drogi, z których nic nie płacą, bo do wypełnienia włók, a drugiem też za pokłony są podane. Przy tych naddawkach jest morgów 5, które trzyma Jędrzej z Owieczków, Rusinek, daje z morgu po gr 3 litewskich. Dalej tych naddawkow, idąc ku paszniej szpitalnej półwłóczek jest lentwojtow, na lentwojtostwo, wolny. A za tem pólwłóczkiem drugi pólwłóczek, oba podle drogi wyższej pomienionej leżą. Jadam i Szymon Mierkinikowie trzymają je, płacą z niego jako inszy mieszczanie. W boku tych dwu pólwłóczków, ku polom pana Kamieńskiego wsi Rybakom, 4 włóki są w jednem okręgu szpitalne wolne. Za temi włókami 3 morgi są, które trzyma Kasper z Owieczkow. Płaci z każdego morgu po gr 3 litewskich.

Nad te włóki w naddawki wyższej pomienione jest morgów 8, które na początku pól tych leżą, co idą ku Dobarzowi, z których płacą z każdego morgu po gr 3 litewskich.

morgi

1 Sebastian Borawski

1 Stanisław Magnusz

1 Michał Boguszek

1 Maciej Kożuchowski

1 Andrej Biedrzycki Figel

1 Iwan Marcinowic

1 Wojciech Skuża

1 Wojciech Mularczyk

Za temi jest okrąg na Młyn Barszczowski, wolny, którego jest włóka 1/7. Przeciwko tern morgom jest okrąg młynarski wolny, na Młyn Rosproszewski.

Jeszcze nad te włóki i morgi, dzierży Maciej Szafranek z bracią swą włók półtory, z których płaci jako inni mieszczanie. Przerobki w końcu włók u samego Dobarza puszczej, Bagieńszczyzną to zową, jest ich 5. Które trzymają:

1 Maciej Golenio z Pawłem Wołyńkiem

1 Januciowa Jaglińska

1 Matys Biździo z Downarow

2 Staś Szafrankowie, Cichy, Maciej Golenio. Ci trzej trzymają dwa przerobki.

Z tych przerobkow płacą, z każdego po gr 3 litewskich.


POWINNOŚĆ Z WŁÓK

Płacą mieszczanie czynszu z każdej włóki po 48 gr pol. i po 2 solanek owsa.


RYBITROWIE TEGO MIASTA

Jakub Biereo, Jakub Kiziula, Piotr Kiziula, Maciej Kiziula, Matys Odoiek, Staś Kołtek, Piotr Kołtek, Grygus Kołtek, Błażej Jebaszka, Grześ Jebaszka, Maciej Pokrzywa, Janek Rumienik, Grześ Michalec, Mateusz Klikunik, Jadam Tworek, Janek Nowik, Wawrzyniec Łośk, Eliasz Poczęty, Jan Roździewiaka, Jakub Kuźma, Marcin Dąbrowa, Jakub Gromatka, Jan Kosiorek, Michał Dąbrowa, Piotr Miechnio, Mikołaj Ogon, Staś Ogon, Panuta Michalec, Jan Cichy, Tomek Dąbrowa, Walenty Dąbrowa, Maciej Wielgomaż, Szymon Piłat, Jan Piłat, Waśk Kozieł, Waśk Galica, Paweł Dąbrowa, Waśk Jagliński, Mikotaj Szczotka, Jan Szczotka, Olekszy Breda, Więch Rybak, Maciej Kowal, Walenty Piłatow zięć, Maciej Łapień, Jan Kawka, Stanisław Kawka, Łukasz Dziki, Maciej Wielgosz, Maciej Ciepłoch, Paweł Ogon, Waśk Miklasz, Jan Miklasz, Jan Skorka, Maciej Skorka, Staś Skorka, Mikotaj Słomianka, Maciej Grudzień, Maciej Listopad, Mikołaj Cygan, Szczepan Sokołowszczyk, Mikołaj Dąbrowa, Maciej Ićkowic, Lenart Wanat, Paweł Sołób, Maciej Miechnio, Maciej Szafranek, Staś Szafranek, Matys Jagliński, Staś Rawa, Jan Cygan, Wojciech Falczewski,


POWINNOŚĆ ICH

Ci rybitwowie wszytcy zwykli byli dawać 20 kop ryb suchych do roku, to jest 10 kop szczuk łokietnic, a 10 kop węgorzów, abo pieniędzy kop 35 pol. Do której pieniężnej sumy, iż się oni nie przyznawają, a gdzieby jem podług tej summy na każdy tydzień płacić przyszło, tedyby ogołem wszytcy na tydzień gr 40 pieniędzy 3 1/13 płacić musieli. Na co bez sporu i swaru trudno by się zgodzić mieli. Jam postanowił, do nalazku inego i rozkazania JKM, żeby każdy rybitw, po gr. pol. na tydzień dawał od lodu do lodu.


SZEWCY W MIEŚCIE

Wojciech Szachmistrzyk, Szymon Kotkowic, Kasper, Szymon Dziermit, Jan Szachmistrzyk Stanisław Chocimko, Jagustyn, Mikołaj Mnichowic, Jan Prus, Jan Kudro, Szymon Horoszko, Bartosz Kleśmit, Bartosz Tuptała, Matys Tchorz, Tomek świec, Mikołaj Szachmistrz, Piotr Kolkowic

POWINNOŚCI ICH

Płaci każdy z nich od rzemiesła po gr 6 litewskich do roku.


STRZELCY

Piotr Saral, Szymon Piotrowski, Szymon Puszkarz, Stanielo z Klewianki, Szymon Jagliński, Stanisław Wierszeiko, Stanisław Barszcz, Kasper Dołgiało, Jan Rozdziewianka, Stanisław Moczarz, Matysowic Jagliński, Stanisław Jagliński, Matys Januciowic, Marcinowic Jagliński, Stanisław Meiło, Bartosz Jagliński, Stanisław Roczyński, Jan mularczyk, Matys Wierszeiko, Lenart Kiśkielo z Krzeczów, Pieńkikowski, Woitek Golenia, Kasper z Owieczkow, Sawa z Dziemidów, Ostapko z Dziemidów

POWINNŚCI TYCH STRZELCÓW

Do puszczej jechać z starostą, abo z leśniczem kiedy każą, są powinni, i na inne potrzeby.



(AGAD, Archiwum Skarbu Koronnego, dz. LVI, sygn. 69 [G.6])


 
447 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page