top of page

Skąd pomysł?

     Nazwa naszego bloga - "Habemus Documentum" odnosi siÄ™ do pewnej anegdoty, którÄ… powtarzajÄ… kolejne pokolenia mediewistów. Otóż w Å›redniowieczu mieszkaÅ„cy jednej z podkrakowskich wsi postanowili udać siÄ™ na pielgrzymkÄ™ do Rzymu. Miejscowy proboszcz umyÅ›liÅ‚ przy tej okazji, aby jego parafianie wystarali siÄ™ u ojca Å›wiÄ™tego o pewne przywileje dla lokalnego koÅ›cióÅ‚ka. W dzieÅ„ wymarszu przyniósÅ‚ im pergaminowy dokument z przywilejami i poinstruowaÅ‚, co majÄ… zrobić: „Jak bÄ™dziecie na audiencji u papieża, pokÅ‚onicie mu siÄ™ nisko i pozdrowicie sÅ‚owami ‘Reverendissime Papa’. On wam coÅ› tam grzecznoÅ›ciowo odpowie, wówczas powiecie ‘habemus documentum’ i podacie dokument. Papież go podpisze i sprawa bÄ™dzie zaÅ‚atwiona”.

     Jak siÄ™ umówili, tak zrobili. Po miesiÄ™cznej podróży, MaÅ‚opolanie stanÄ™li przed obliczem ojca Å›wiÄ™tego i gÅ‚Ä™boko siÄ™ pokÅ‚onili. A ponieważ sÅ‚abo znali Å‚acinÄ™, zapomnieli, że rzeczownik „papa” to wyjÄ…tek deklinacyjny. Pozdrowili wiÄ™c papieża sÅ‚owami: „Reverendissima Papa” (przewielebna papieżu). Ojciec Å›wiÄ™ty nieco zdumiony i skonsternowany powiada: „Non sum femina” (nie jestem kobietÄ…). A oni mu na to: „Habemus documentum” (mamy dokument).

​

     Archiwa skrywajÄ… w swych zasobach tysiÄ…ce przeróżnych dokumentów, bÄ™dÄ…cych Å›wiadectwem życia ludzi w dawnych wiekach. Na tych pergaminowych i papierowych kartach spisano to, jak nasi przodkowie postrzegali Å›wiat i siebie nawzajem. Ponieważ archiwalia te pozwalajÄ… nam wniknąć w niemalże każdÄ… sferÄ™ ludzkiego życia, możemy Å›miaÅ‚o powiedzieć, że w archiwum mamy dokument na wszystko. Na tej stronie postaramy siÄ™ PaÅ„stwu przybliżać w popularnej i lekkiej formie dokumenty wydobyte z zacisza magazynów Archiwum GÅ‚ównego Akt Dawnych – najstarszego w Polsce publicznego archiwum o charakterze centralnym. Zapraszamy do wspólnej podróży w przeszÅ‚ość!

bulla.jpg

Bulla papieża Hadriana IV wystawiona w 1155 r. dla klasztoru kanoników regularnych w CzerwiÅ„sku - najstarszy dokument w zasobie Archiwum GÅ‚ównego Akt Dawnych

4b.jpg

Pałac Raczyńskich (obecna siedziba AGAD) według szkicu Borysa Zinserlinga z 1935 r.

bottom of page