Komory celne jako miejsca gdzie kontrolowano przewożone towary i pobierano cła funkcjonowały od średniowiecza na skrzyżowaniach ważniejszych szlaków handlowych oraz przy granicach państw. W zasobie Archiwum Głównego Akt Dawnych zachowała się XVIII-wieczna notatka sporządzona w komorze celnej w Kargowej niedaleko Babimostu leżącej na granicy państwa polskiego ze Śląskiem. Jest to spis srebrnych zastaw i sztućców skonfiskowanych na granicy od pewniej nieznanej z imienia pani jadącej do "obcych krajów". Z końcowych adnotacji dowiadujemy się, że były to zagraniczne srebrne przedmioty codziennego użytku, które pani wiozła ze sobą w podróż dla własnej wygody. Przedmioty te posiadały odpowiednią dokumentację przewozową sporządzoną przez celnika w Babimoście. Pomimo tego jednak urzędnik w Kargowej ponownie postanowił je skontrolować, a drewniane skrzynie, w których były zapakowane „kazał gwałtem siekierami otwierać i przez to nie mało szkody narobił”.
Nota sreber znajdujących się w Kargowie
1 srebrny serwis, który się zażywa do octu, oliwy i kieliszków likworowych; 1 imbryczek srebrny do kawy; 1 srebrny imbryczek do mleka; 1 łyżeczka do zbierania śmietanki; 1 imbryczek srebrny do herbaty; 1 faierka [przenośny piecyk] srebrna; 1 koszyk srebrny; 2 póarki z pokrywkami srebrne; 1 cukierniczka srebrna; 1 tacka srebrna; 1 szczypce do cukru; 1 garnczek srebrny do śmietanki; 3 łyżeczki srebrne do kawy; 1 zbanyszek [!] porcennelowy do śmietanki; 3 fylżanki porcennelowe do kawy.
To wszystko się znajduje w jednej pace.
1 skrzyneczka w jeden srebrny toilette zawierając w sobie 6 srebrne pudełka do pudru i pomady; 1 kałamarz z piaselniczką; 1 szczotka; 1 szczotka mała; 1 zwonyszek mały; 2 flaszki z srebrnymi śrubkami; 1 aksamitna poduszka z srebrem; 1 zwierciadło z srebrnemi romykamy; 1 tacka do szczypców z szczypcami; 2 lichtarze srebrne; 6 nożów; 1 miednica srebrna z nalewką; 6 grabków; 9 łyżek; 1 łyszka wielka; 1 łyszka wazowa; 2 solniczki z łyżeczkami; 2 lichtarze do zakładania na trzy świece, które nie są z srebra; 3 Fächel [welony?]; 2 lichtarze z emalliy; 1 cukierniczka z emallie; 1 imbryczek do herbaty z emallie; 6 ordynarinych skłanek w jednym pudełku.
Te wszystkie rzeczy są co są codziennie potrzebowały.
NB 1 Te wszystkie srebra są zaaresztowane na komorze kargowskiej mila od Babiegomostu.
2 Kiedy te wszystkie mobilia pokowano w Babymoście, człowiek skarbowy w Babimoście przy komorze rezydujący dał świadectwo, jako w tych pakach nic nowego nie było ni żaden towar tylko mobilia już zażywane.
3 Wszystkie te srebra są w cudzych krajach zrobione.
4 Nie wyprowadzono te srebra do przedania tylko Pani chcąc się bawić kilka miesięcy w cudzych krajach dla wygody swojej wyprowadziła.
5 JMP Kurowski, pisarz skarbowy kargowski zdarł to świadectwo, co jemu prezentowane było z komory babimoskiej i kazał gwałtem siekierami otwierać te wszystkie paki i przez to nie mało szkody narobił.
(AGAD, Zbiór Dokumentów Papierowych, sygn. 3862)
Comments